Japonya'da Eğitim


JAPONYA’DA EĞİTİM

Japonya’da eğitim, hayatınıza renk katacak ve kariyer açısından size pek çok avantaj sağlayacaktır. Japonca öğrenmek istiyorsanız, en doğrusu dili yerinde öğrenmektir. Türkiye’de büyük şehirlerde dahi Japonca eğitim verilmemektedir ancak Japonya’da uygun fiyatlarla bu eğitime sahip olabilirsiniz. Türkiye’de dili pratik yapacak Japon bulma olasılığınız düşüktür ancak Japonya’da bu fırsatı her an yakalayabilirsiniz.

Japonya, özellikle teknoloji alanında gelişmiş bir ülkedir. Alacağınız eğitimden sonra ülkede iş fırsatı yakalayabilir, hayatınızın geri kalanını orada geçirebilirsiniz. Hem bu süre içerisinde Japon kültürünü de yaşayarak öğrenirsiniz. Kişi başına düşün milli gelirin çok uç rakamlar olduğu düşünülürse, Japonya’da kariyer sizin için doğru bir karar olabilir. Türkiye’ye geri dönme kararı verirseniz, Japon şirketlerinde çalışarak Japoncanızı unutmadan muhafaza edebilirsiniz. Ülkemizde Japonca bilen sayısı az olduğundan, geri döndüğünüzde kolunuzda bir altın bileziğiniz olacaktır.

Japonya Hakkında Bilgi

Japonya, Asya kıtasında bulunan ada ülkelerinden biridir. Ülke tamamı binlerce adadan oluşan oldukça büyük bir takımadadır. Yaklaşık 130 milyon nüfusa sahip Japonya, dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında yer almaktadır. Özellikle başkent Tokyo, nüfusun büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin genelinde iklim bölgeden bölgeye değişiklik göstermekle birlikte, kuzey kısmı daha soğuk güneyi daha ılıman ve tropikal bir iklime sahiptir.

Japonya’nın ulusal para birimi Yen, resmi dili ise Japoncadır. Kaliteli eğitim sistemi nedeniyle nüfusun çoğu İngilizce konuşabilmektedir. Başkenti Tokyo dışında Hiroşima, Osaka, Kanazawa ve Kyoto da diğer kalabalık ve merkezi şehirleri arasında yer almaktadır. İkinci Dünya Savaşı’ndaki bombardımanın ardından uzun yıllar bunun üzüntüsünü yaşayan Japonya, zamanla toparlanmış ve sanayi, teknoloji, endüstri, siyasi pek çok alanda ülke ekonomisini kalkındırmıştır. Azimli, çalışkan ve disiplinli yönleriyle bilinen Japonlar, iş birlikçi yönleriyle ülkelerini yeniden ayağa kaldırmışlardır.

Japonya’da Eğitim Sistemi

Japonya’da okur yazar oranı oldukça fazladır. Eğitime önem veren ve eğitim için ciddi bir fon ayıran Japonya, küçük yaştan itibaren çocuklara disiplini ve düzeni aşılamaktadır. Japonya’da eğitim sistemi 6-3-3-4 olarak uygulanmakta olup, 6 yıl ilkokul, 3 yıl orta okul, 3 yıl lise ve 4 yıl üniversite eğitimi verilmektedir. Japonya’daki eğitim kurumlarının yaklaşık %30’u özel kurum, gerisi ise devlet kurumlarıdır. Devlet tarafından finanse edilen devlet okulları dışında özel okulların kalitesi de kontrol edilmekte, eğitimde birlik sağlanmaktadır. Dönem olarak eğitim yılı 1 Nisan’da başlayıp 31 Mart’ta bitmektedir. Eğitim yılı 3 döneme ayrılıp, öğrenciler yaz, kış ve güz tatili olmak üzere 3 ara tatile çıkmaktadır. Her yıl eğitim programları bakanlık tarafından belirlenmekte olup, okullar kendi eğitim programlarını bakanlığın müfredatına göre düzenlemektedir.

Japon okullarının en belirgin özelliği, dikkatli ve sürekli olarak çalışmaya teşvik etmesi ve bu bağlamda yarışmalar, münazaralar düzenleyerek öğrencilerin sürekli eğitime bağlı kalmasını sağlamaktır. Bu anlamda özellikle küçük yaşta verilen disiplin, öğrencilerin hayatları boyunca çalışmayı gaye haline getirmesini ve üretken bir birey olmasını hedeflemektedir. İlköğretimden itibaren okullarda öğrencilere kendi yemeklerini yemeleri, masalarını düzenlemeleri, kendi alanlarını temiz tutmaları öğretilmekte ve eğitim kurumlarının onların ikinci evleri olduğu algısı aşılanmaktadır. Kuralcı ve disiplinli eğitim sistemi sayesinde öğrenciler ödevlerinin ve görevlerinin bilincinde olarak yetişkinliğe doğru ilerlemektedirler.

Japonya’da Üniversite Eğitimi

Japonya’da eğitim sistemine göre liseden sonra 2 veya 3 sene süren meslek yüksek okulları vardır. Bu okullar teorik eğitimden sonra pratik eğitimle birlikte bilgiyi uygulamaya döken, belli alanlarda eğitim veren kurumlardır. Teknik okullar ortaöğretimden sonra ülkemizdeki teknik liseler gibi eğitim veren kurumlardır. Tek farkı Japonya teknik okullarında eğitim 5 yıl sürmektedir. 1985 itibariyle Japon eğitim sisteminde açık öğretim üniversiteleri de yerini almış olup, özellikle çalışan ama aynı zamanda eğitim almak isteyen öğrenciler için güzel bir alternatif olmuştur. Japonya’da üniversite eğitimi ise, genellikle 4 yıl olup tıp, eczacılık veterinerlik gibi alanlarda ülkemizde olduğu gibi 6 yıla kadar uzamaktadır. Lisansüstü eğitimlerde master programları 2 yıl, doktora programları ise 5 yıl sürmektedir.

Japonya’da Sosyal Hayat

Japonya, her ne kadar kalabalık bir nüfusa sahip olsa da düzenli ve planlı bir şehir yapısına sahiptir. Japonlar, temizliği kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmektedir. Herkes kendi evinin önünü süpürür ve kendi kişisel bakımına çok fazla özen gösterir. Japon yemek kültürü de oldukça fazla gelişmiştir. Damak tadı olarak Türk mutfağından farklıdır ancak Japonya dünya mutfaklarının çoğuna yer vermektedir. Japonya’da ulaşım da oldukça gelişmiştir. Ülke içerisinde yerel ve ulusal pek çok havalimanı vardır. Ayrıca ülke içinde Shinkasen hızlı treni sayesinde hemen hemen her noktaya kolayca ve hızlı ulaşım sağlanabilmektedir.

Japonca, günden güne gelişen ve değişen dünyamızın gelecekte en çok ihtiyaç duyulacak dillerine aday bir dildir. Siz de kaliteli bir eğitime yerinde, Japonya’da sahip olmak isterseniz, Japonya’da eğitim ücretleri ve fırsatlar hakkında bil almak için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki deneyimli eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 

INSTAGRAM #unieducomtr